Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje. Zniżkują też inne metale przemysłowe w reakcji na obawy, że zamieszanie polityczne w USA może zaszkodzić prognozom wzrostu tej największej na świecie gospodarki. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych kosztowała po otwarciu sesji 5.599,00 USD za tonę, po spadku o 0,2 proc. Teraz zniżka notowań wynosi już 0,7 proc. - podają maklerzy.

Na rynkach są obawy, że przedłużające się zamieszanie polityczne w USA związane z kontrowersyjnymi działaniami prezydenta Donalda Trumpa, może negatywnie wpłynąć na perspektywy wzrostu amerykańskiej gospodarki.

"Wśród inwestorów maleją oczekiwania, że w USA uda się coś zrobić w gospodarce, w tym z wydatkami na infrastrukturę" - mówi RiC Spooner, główny strateg rynku w CMC Markets Asia Pacific w Sydney.

Reklama

"Polityczna niepewność może potrwać pewien czas, co będzie mieć wpływ na sentyment na rynkach akcji i surowców" - dodaje.

Rynki są zaniepokojone doniesieniami, że prezydent USA Donald Trump dopuścił się przestępstwa naciskając na byłego już szefa FBI, by ten zakończył jedno ze śledztw.

Informacje z Białego Domu wywołują wątpliwości na rynkach co do zdolności prezydenta USA do szybkiego wdrożenia reformy podatkowej i zwiększenia obiecywanych wydatków na infrastrukturę, a także skutkują wyraźną przeceną dolara na międzynarodowych rynkach.

"W takiej sytuacji jest ryzyko odłożenia w czasie stymulowania fiskalnego gospodarki USA" - ocenia Gregory Daco, szef działu makroekonomii w Oxford Economics. "Jest też ryzyko, że to wszystko przepadnie" - ostrzega.