Indeksy giełdy amerykańskiej zdominowali we wtorek sprzedający. Notowania ropy naftowej kontynuują spadki z poprzedniego tygodnia. Na wartości tracą europejskie waluty - euro i funt szterling. Rynki czekają na drugą część tygodnia, pełną istotnych wydarzeń gospodarczych i politycznych.

Indeks Dow Jones Industrial spada o 0,2 proc., S&P 500 zniżkuje o 0,4 proc., zaś Nasdaq Comp. idzie w dół o 0,5 proc.

W USA zniżkują notowania linii lotniczych. Kilka proc. pod kreską znalazły się m.in. American Airlines, United Airlines, Delta Air Lines, które musiały odwołać wiele lotów ze względu na trudne warunki pogodowe w USA. Wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych nawiedziła ostra zima z intensywnymi opadami śniegu. W Nowym Yorku ogłoszono stan wyjątkowy.

Ponad 10 proc. na wartości traciły walory Valean Pharmaceuticals. Pershing Square Capital Management sprzedał we wtorek 10-proc. pakiet akcji producenta leków.

Reklama

W ujęciu sektorowym, w ślad za kolejną w ostatnich dniach spadkową sesją na rynku ropy naftowej, najgorzej na Wall Street radził sobie sektor paliwowy.

Reklama

Uwaga rynku skoncentrowana jest na kończącym się w środę posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

W zgodnej ocenie rynku w środę Fed podniesie docelowy przedział dla wahań stopy funduszy Rezerwy Federalnej o 25 pb do 0,75-1,00 proc. Fed poda również najnowsze projekcje makroekonomiczne (po raz pierwszy z przedziałem pewności) i oczekiwania dotyczące ścieżki podwyżek w najbliższych latach (dot plot).

Rynki z uwagą śledzić będą retorykę Fed dotyczącą sumy bilansowej. Rezerwa Federalna posiada w swoim bilansie aktywa warte 4,5 bln USD, które Fed skupował z rynku w ramach programu luzowania ilościowego po ostatnim światowym kryzysie finansowym.

W oczekiwaniu na wynik posiedzenia Fed do dolara traci euro. Kurs EUR/USD spada o 0,2 proc. do 1,064.

Na rynku surowcowym, po publikacji comiesięcznego raportu OPEC, tanieje ropa naftowa. Z dokumentu wynika, iż Arabia Saudyjska w lutym zmniejszyła cięcie wydobycia względem stycznia o ok. 1/3 (263 tys. baryłek) i ponownie wydobywała więcej niż 10 mln baryłek dziennie (b/d). Saudowie wciąż pompują na powierzchnię mniej ropy, niż wynegocjowana przez ten kraj kwota cięcia produkcji, zgodnie z porozumieniem w ramach OPEC. Saudowie potwierdzili, iż nie zamierzają wyłamywać się ze stosowania jego zapisów.

Źródła agencji Bloomberg podają, iż Saudowie nie zwiększyli jednak dostaw surowca na światowe rynki, a cały przyrost wydobycia został skierowany do magazynów.

Jednocześnie, kartel podwyższył szacunki światowego popytu na ropę w 2017 r. do 1,26 mln b/d z 1,19 mln b/d.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku traciła nawet 2,6 proc. do 47,1 USD, a wycena Brent w dostawach na maj na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie zniżkowała o 2 proc. do 50,3 USD za baryłkę. W trakcie sesji wycena europejskiego benchmarku spadła poniżej 200-sesyjej średniej kroczącej 50,73 USD, po raz pierwszy od 29 listopada.

Od początku marca cena WTI spadła już ok. 12 proc., a Brent ok. 10,5 proc.

Tymczasem, we wtorek minister ds. ropy Iranu Namdar Zangeneh powiedział, że Iran jest gotowy utrzymać w II poł. roku wydobycie na obecnym poziomie 3,8 mln b/d, jeżeli OPEC zdecyduje się wydłużyć okres, w którym obowiązuje umowa o cięciu wydobycia w ramach kartelu.

W Europie przed zamknięciem indeks Euro Stoxx 50 spada o 0,3 proc., brytyjski FTSE 100 traci 0,1 proc., francuski CAC 40 idzie w dół o 0,4 proc., zaś niemiecki DAX rośnie o 0,1 proc.

W centrum uwagi rynku w Europie, w oczekiwaniu na ważne wydarzenia makro i polityczne w drugiej połowie tygodnia, ponownie znalazła się kwestia Brexitu. W poniedziałek wieczorem brytyjski parlament wyraził zgodę na rozpoczęcie procedury wyjścia Wlk. Brytanii z UE. Wcześniej, pierwsza minister Szkocji Nicola Sturgeon zapowiedziała, że planuje rozpisanie drugiego referendum ws. niepodległości Szkocji, które ma jej zdaniem odbyć się na jesieni 2018 r. lub wiosną 2019 r.

W reakcji na wynik głosowania w Izbie Gmin we wtorek osłabił się funt szterling. Kurs GBP/USD spada o 0,7 proc. do 1,215 (najniższej od połowy stycznia).

Nawet 9 proc. rósł kurs RWE. Niemiecki dostawca prądu oczekuje, iż w 2018 r. jego zysk netto wzrośnie o 67 proc. Inwestorzy kupują akcje RWE również w reakcji na doniesienia, iż francuski koncern Engie zainteresowany jest objęciem udziałów w spółce-córce RWE Innogy.

Druga część tygodnia obfituje w wydarzenia gospodarcze i polityczne, które mogą wpłynąć na zachowanie rynków kapitałowych.

W czwartek kończą się posiedzenia banków centralnych Japonii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

W środę Holendrzy będą wybierać nowy skład 150-osobowej niższej izby parlamentu (Tweede Kamer, Druga Izba Stanów Generalnych). Cząstkowe wyniki głosowania napłyną w czwartek wczesnym rankiem.

W centrum uwagi znajdzie się wynik, jaki uzyska eurosceptyczna i nacjonalistyczna Partia Wolności (PVV) Geerta Wildersa. Jej popularność traktowana będzie przez rynek jako miara ryzyka i test poparcia dla populistycznych partii w Europie, przed zaplanowanymi na koniec kwietnia wyborami prezydenckimi we Francji.

Z powodu trudnych warunków pogodowych w Waszyngtonie, na piątek z wtorku przełożono wizytę kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Białym Domu. Tematem rozmów będą w głównej mierze relacje handlowe między USA a UE - podają anonimowo przedstawiciele Berlina.

Po zaprzysiężeniu Donalda Trumpa na prezydenta USA, jego współpracownicy kilkukrotnie oskarżali Niemcy o celowe zaniżanie wartości wspólnej europejskiej waluty oraz wysoką nadwyżkę Niemiec w handlu ze Stanami.

Tego samego dnia w niemieckim Baden-Baden rozpocznie się szczyt ministrów finansów i przedstawicieli banków centralnych G-20.

FILLON Z ZARZUTAMI PROKURATORSKIMI

Kandydatowi prawicy w wyborach prezydenckich we Francji Francois Fillonowi postawiono we wtorek rano zarzuty sprzeniewierzenia środków publicznych poprzez fikcyjne zatrudnianie rodziny z budżetu parlamentu i otwarto formalne śledztwo przeciwko niemu.

Informację tę, podaną przez tygodnik satyryczny "Le Canard enchaine" na Twitterze, potwierdziła prokuratura.

"Le Canard Enchaine" 25 stycznia podał, że Penelope Fillon zarobiła ponad 830 tys. euro za wieloletnią pracę jako asystentka parlamentarna męża, a potem jego następcy, oraz za współpracę z pewnym pismem literackim. Na rzeczywiste świadczenie tej pracy nie ma dowodów. Potem poinformowano, że na podobnej zasadzie zatrudnione były dzieci Fillona.

Sprawa poważnie zaszkodziła kandydatowi prawicy i osłabiła jego szanse na prezydenturę; obecnie za faworyta uchodzi centrysta Emmanuel Macron, który według najnowszych sondaży ma w drugiej turze pokonać kandydatkę skrajnie prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen.

CENY PRODUKCJI W USA W GÓRĘ W II

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA w lutym wzrosły o 0,3 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI wzrósł o 0,3 proc. mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,1 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,2 proc. Rok do roku wskaźnik PPI w lutym wzrósł o 2,2 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,5 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 1,9 proc. i wzrostu o 1,5 proc.

PRODUKCJA PRZEMYSŁU W EUROLANDZIE PONIŻEJ OCZEKIWAŃ

Produkcja przemysłowa w strefie euro w styczniu wzrosła o 0,9 proc. mdm, podczas gdy poprzednio spadła o 1,2 proc., po korekcie z -1,6 proc. Analitycy spodziewali się, że produkcja mdm wzrośnie o 1,3 proc. Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 0,6 proc. wobec spodziewanego przez analityków wzrostu o 0,9 proc. W XII wzrost produkcji rdr wyniósł 2,5 proc., po korekcie z +2,0 proc.

ZAUFANIE INWESTORÓW W NIEMCZECH W GÓRĘ - ZEW

Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych w marcu poprawiło się, ale nieco słabiej od oczekiwań - wynika z danych Instytutu ZEW. Raport ZEW pokazał, że indeks mierzący oczekiwania tych grup, co do wzrostu gospodarczego Niemiec, wyniósł 12,8 pkt. wobec 10,4 pkt. miesiąc wcześniej. Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 13,0 pkt. Indeks ocen obecnej sytuacji wzrósł do 77,3 pkt. z 76,4 pkt. w poprzednim miesiącu. Tu oczekiwano 78,0 pkt.

MORGAN STANLEY PODWYŻSZA PROGNOZY CEN ZŁOTA, ALUMINIUM I MIEDZI, OBNIŻA DLA NIKLU

Analitycy Morgan Stanley podwyższyli o 4 proc. szacunki dla cen aluminium na 2017 r. do 1.858 USD za tonę. Szacunki dla złota podniesiono o 1 proc. do 1,243 USD za uncję. Wyliczenia dla niklu obniżono o 4 proc. do 11.138 USD za tonę. Prognozy dla 62-procentowego koncentratu miedzi w Chinach podwyższono o 29 proc. do 74 USD za tonę.

IZBA GMIN ODRZUCIŁA POPRAWKI IZBY LORDÓW WS. BREXITU

Izba Gmin odrzuciła w poniedziałek poprawki Izby Lordów do ustawy upoważniającej rząd Theresy May do rozpoczęcia negocjacji ws. wyjścia z Unii Europejskiej.

Zgodnie z brzmieniem proponowanej przez lordów poprawki dotyczącej praw obywateli UE, ministrowie rządu May musieliby w ciągu trzech miesięcy przygotować propozycje legislacyjne, które zapewnią, że trzy miliony obywateli Unii Europejskiej mieszkających w Wielkiej Brytanii zachowają po Brexicie te same prawa dotyczące pobytu, które mają obecnie.