W styczniu br. Polacy oceniali sytuację ekonomiczną kraju lepiej niż w grudniu 2016 r. (wzrost o 2,3 pkt.), a także sytuację finansową własnych gospodarstw domowych (wzrost o 3,7 pkt) - wynika z opublikowanego w czwartek sondażu Kantar TNS.

Według sondażu wskaźnik klimatu konsumenckiego wyniósł w styczniu -2,7 pkt. W porównaniu do zeszłego miesiąca wzrósł jednak o 3 punkty procentowe.

Natomiast wskaźnik percepcji sytuacji ekonomicznej kraju osiągnął w styczniu wartość -8,1 pkt. i w porównaniu do poprzedniego miesiąca wzrósł o 2,3 punktu procentowego.

Do wzrostu wskaźnika percepcji sytuacji ekonomicznej kraju, jak podkreślili autorzy sondażu, przyczyniły się przede wszystkim "pozytywne nastroje, jeśli chodzi o perspektywę zmian sytuacji ekonomicznej kraju w kolejnym roku - podwskaźnik dotyczący rocznej prognozy zmian sytuacji ekonomicznej Polski wzrósł bowiem o 9 punktów procentowych".

Ocena obecnej sytuacji ekonomicznej Polski pogorszyła się natomiast o 2 punkty, a ocena zmian sytuacji ekonomicznej Polski nie uległa zmianie w porównaniu do zeszłego miesiąca.

Sondaż ocenia też kondycję finansową gospodarstw domowych. "W poprzednim roku wskaźnik dość stabilnie plasował się po dodatniej stronie skali. W lutym, lipcu i grudniu spadł poniżej zera, natomiast obecnie ponownie powraca do wartości dodatniej" - napisano w komentarzu do badania.

Według sondażu ocena zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych wzrosła o 2 punkty procentowe, a roczne prognozy zmian sytuacji finansowej gospodarstw domowych poprawiły się o 5 punktów procentowych.

Kantar TNS przeprowadził badanie między 13 a 18 stycznia 2017 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1063 Polaków w wieku 15 lat i starszych. Respondentów zapytano o opinie na temat sytuacji ekonomicznej kraju oraz sytuacji finansowej gospodarstw domowych.