statystyki

Agencja Ratingowa Standard & Poor's obniżyła rating Polski

15.01.2016, 18:12; Aktualizacja: 15.01.2016, 20:42
W uzasadnieniu swojej decyzji agencja ratingowa napisała między innymi, że w Polsce "została naruszona równowaga instytucjonalna".

W uzasadnieniu swojej decyzji agencja ratingowa napisała między innymi, że w Polsce "została naruszona równowaga instytucjonalna". źródło: Bloomberg

Agencja ratingowa Standard & Poor’s obniżyła ocenę wiarygodności kredytowej Polski o jeden stopień - z A- do BBB+. Nowa ocena ma tak zwaną negatywną perspektywę, co oznacza prawdopodobieństwo jej kolejnej obniżki w ciągu dwóch lat.

Reklama


Reklama


W uzasadnieniu swojej decyzji agencja ratingowa napisała między innymi, że w Polsce "została naruszona równowaga instytucjonalna". Zwrócono między innymi uwagę na zmiany w ustawach o Trybunale Konstytucyjnym, mediach publicznych i służbie cywilnej.

"Naszym zdaniem, te posunięcia osłabiają siłę polskich instytucji i wykraczają poza to, czego można było się spodziewać po zmianach politycznych będących efektem wyborów powszechnych" - czytamy w oświadczeniu Standard & Poor's. Agencja dodaje, że można obawiać się dalszego ograniczania niezależności, wiarygodności i skuteczności kluczowych instytucji w naszym kraju, w tym w szczególności Narodowego Banku Polskiego.

Ministerstwo Finansów podało w komunikacie, że opublikuje komentarz w tej sprawie po zapoznaniu się z decyzjami pozostałych agencji ratingowych, co ma nastąpić jeszcze dziś późnym wieczorem.

Po ogłoszeniu przez agencję Standard & Poor’s decyzji o obniżeniu oceny wiarygodności kredytowej Polski, znacząco osłabiła się się nasza waluta. Za jedno euro trzeba teraz zapłacić prawie 4,5 złotego, za funta brytyjskiego 5 złotych 85 groszy, a za dolara i franka szwajcarskiego - po 4 złote 10 groszy.

Reklama


Źródło:IAR

Polecane

Reklama

  • Wszystko jasne(2016-01-16 17:36) Odpowiedz 52

    To się folksdojcze radują obniżeniem ratingu Polsce pod rządami PiS-u! Oczywistym jest przecież, że ta obniżka ma charakter represyjny, to za podniesienie głowy przez Polaków. Wolność kosztuje, to że atakują nas przez kurs waluty nie dziwi, patrząc przez pryzmat kredytów walutowych stanowiących zabezpieczenie banksterów przed "odwalaniem numerów" przez ludność tubylczą!!! P.S. Ta agencja wsławiła się podwyższeniem ratingu dla Lehman Brathers na dzień tuż przed upadkiem. Otwórzcie oczy, żebyśmy się nie musieli wstydzić wśród Ludzi Wolnych!!!

  • jo44(2016-01-15 23:50) Odpowiedz 20

    czekamy na komentarz https://www.youtube.com/watch?v=isFt_OuOONc i ocenę Agencji DAGONG

  • dzielanski(2016-01-16 16:24) Odpowiedz 14

    A więc wiemy już, jak będzie się kształtował ów "sprawiedliwy" kurs franka, o którym mówił wczoraj prezydent Duda. Według nowego, sprawiedliwego kursu frank będzie po 4zł 10gr, albo więcej.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Redakcja poleca

Prawo na co dzień

Polecane

Reklama