Zgodnie z przewidywaniami ekonomistów, początek tygodnia na rynku walutowym nie przyniósł zbyt dużej zmienności. Podczas wczorajszej sesji uwagę inwestorów przyciągnęło popołudniowe przemówienie Dennis'a Lockhart'a, szefa Fed z Atlanty, który w trakcie spotkania zorganizowanego w Rotary Club of Atlanta, zadeklarował poparcie dla dalszego ograniczania programu QE3.

Podkreślił jednak, że w dużej mierze jest to uzależnione od kondycji amerykańskiej gospodarki, a póki co, sytuacja na rynku pracy nie jest wcale tak dobra, jak mogłoby to wynikać ze spadku stopy bezrobocia. Od kilku dni trwa również dyskusja na temat polityki monetarnej Norwegii, gdzie ze względu na wzrost wartości aktywów państwowego funduszu emerytalnego, wynikający z wysokich cen gazu oraz ropy naftowej, suma oszczędności przypadająca na jednego mieszkańca przekroczyła w ubiegłym tygodniu milion koron – obecnie wartość tamtejszego funduszu emerytalnego odpowiada 183% PKB Norwegii, natomiast analitycy spodziewają się, że w przeciągu najbliższych 15 lat wzrośnie do około 220% PKB.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od publikacji informacji obrazujących aktualną sytuację ekonomiczną Japonii. W ciągu dnia poznamy dane o dynamice inflacjo CPI w Wielkiej Brytanii (prognoza 0.5% m/m i 2.1% r/r), produkcji przemysłowej w Eurostrefie (prognoza 1.4% m/m) oraz sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych (prognoza 0.1 m/m).

dr Maciej Jędrzejak