Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) rezygnuje z zapowiadanego na 2013 r. upublicznienia Exalo Drilling i PGNiG Technologie, wynika z wypowiedzi p.o. prezesa spółki Jerzego Kurelli. Według niego, obecnie analizowane są różne opcje pozyskania kapitału dla obu spółek.

"IPO nie może być fetyszyzowane. Aby je przeprowadzić, musimy być pewni, że spółka jest dobrze zorganizowana i gotowa do funkcjonowania na konkurencyjnym rynku" – powiedział Kurella w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

Wcześniej PGNiG zapowiadało, że w tym roku wprowadzi na GPW Exalo Drilling, jednej z największych firm wykonujących prace wiertnicze i serwisowe w Europie Środkowo-Wschodniej oraz PGNiG Technologie, specjalizującego się m.in. w budowie gazociągów i podziemnych magazynów gazu, w zagospodarowaniu złóż i budowie kopalń ropy i gazu.

"PGNiG Technologie to spółka powstała z połączenia pięciu firm. Każda z nich miała jakieś problemy. W wyniku ich połączenia mamy jeden większy problem" - wyjaśnił Kurella.

Według niego, wynika to przede wszystkim z tego, że dziś sytuacja na rynku budowlanym jest bardzo trudna i pozyskanie kapitału w branży nie należy do najłatwiejszych. W efekcie publiczna emisja akcji i giełdowy debiut to tylko jedna z opcji branych obecnie pod uwagę.

"Druga to pozyskanie dla PGNiG Technologie inwestora strategicznego . (…) Podobnie jak w przypadku PGNiG Technologie analizujemy, czy obecnie ma sens wprowadzanie Exalo Drilling na GPW" - podsumował Kurella.

PGNiG jest obecne na GPW od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i zagranicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. W swojej spółce zależnej PGNiG Termika produkuje energię elektryczną i ciepło.