W ostatnim tygodniu na rynkach nie brakowało wrażeń, przede wszystkim za sprawą Bena Bernanke. Ten tydzień zapowiada się nie mniej emocjonująco. To wszystko za sprawą dużej ilości ważnych danych makroekonomicznych, których publikacje rozpoczęły się już w godzinach nocnych. Ten tydzień to również kontynuacji publikacji wyników za II kwartał 2013 na Wall Street.

Dziś o godzinie 4:00 napłynęły dane z Chin. PKB za II kwartał br. wyniósł 1,7% w ujęciu kwartalnym i okazał się gorszy o 0,1% od oczekiwań. W ujęciu R/R odczyt okazał się zgodny z konsensusem i wyniósł 7,5%. Chiny były pierwszą dużą gospodarką publikującą te dane. Patrząc na zachowanie głównych par walutowych można stwierdzić, że rynek pogodził się już z tematem hamowania gospodarki chińskiej i był przygotowany na odczyt nieco gorszy do prognoz.

Do końca dnia inwestorzy poznają jeszcze dane o sprzedaży detalicznej w USA oraz odczyt indeksu NY Empire State. Dla handlujących rodzimą walutą ważny będzie tez odczyt wskaźnika przyszłej inflacji, publikowany o godzinie 9:00 przez Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz wskaźnika cen towarów i usług, którego odczyt poznamy o godzinie 14:00. W czerwcu prognozowany jest spadek inflacji CPI do 0,3% z 0,5% R/R.

We wtorek warto będzie zwrócić uwagę na kolejne dane z Polski. O 14:00 NBP opublikuje wskaźniki inflacji bazowej, natomiast GUS dane odnośnie wynagrodzeń. Wtorek przyniesie również wiele publikacji o większym zasięgu. Do najważniejszych będą należeć inflacja konsumencka w Strefie Euro oraz USA, produkcja przemysłowa w USA i indeks instytutu ZEW. Na handlujących brytyjską walutą również czekają dane z inflacji konsumenckiej i producenckiej.

Ważnym wydarzeniem tego tygodnia będzie zaplanowane na środę i czwartek wystąpienie szefa Fed Bena Bernanke w Kongresie, gdzie przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej. W środę uwaga inwestorów zapewne będzie koncentrować się na Bernanke, ale nie należy zapominać o innych ważnych rynkowych wydarzeniach. W godzinach porannych Bank Anglii opublikuje protokół z ostatniego posiedzenia. O 10:30 poznamy również sytuację na rynku pracy w Wielkiej Brytanii. O 14:00 GUS przedstawi dane odnośnie produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. O 14:30 poznamy dane odnośnie wydanych pozwoleń i rozpoczętych budów w USA. O 16:00 Bank Kanady przedstawi decyzję ws. stóp procentowych (rynek oczekuje pozostawienia stóp na niezmienionym poziomie). Wieczorem zostanie opublikowana również Beżowa Księga.

W czwartek ciekawym wydarzeniem będzie wspomniane już wyżej wystąpienie szefa Fed, który przedstawi półroczny raport nt. polityki monetarnej przed Komisja Bankową Senatu USA. Dodatkowo wartą uwagi będzie publikacja raportu o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. O 14:30 poznamy tygodniowe dane odnośnie liczby osób, które złożyły wniosek o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy w życiu w USA, natomiast o 16:00 indeks Fed z Filadelfii.

Piątek zapowiada się już nieco spokojniej. Inwestorzy będą już mogli wziąć oddech przed weekendem. Wartym zwrócenia wydarzeniem będzie tylko rozpoczynające się dwudniowe spotkanie ministrów finansów i szefów banków centralnych państw G20.

Patrząc na powyższe można powiedzieć, że okazji inwestycyjnych ani ciekawych zachowań na wykresach nie powinno zabraknąć w tym tygodniu.

Krzysztof Koza