Sezon wyników kwartalnych w USA jest najczęściej dobry dla posiadaczy akcji. Zwłaszcza, że luzowanie polityki monetarnej trwa w najlepsze, a negatywnych efektów w postaci inflacji jeszcze nie widać.

Przebieg wczorajszej sesji daje nadzieję na koniec korekty, zwłaszcza że obrót przekraczający 1 mld PLN to w ostatnich miesiącach prawdziwa rzadkość. Początek notowań był negatywny, lecz od południa przewaga kupujących akcje była bardzo widoczna. W końcówce sesji indeks WIG20 rósł o 1,3 proc. i był jednym z najlepszych indeksów w Europie (obrót 1,1 mld PLN). W tym samym czasie niemiecki DAX stracił 0,3 proc. Indeksy w Stanach Zjednoczonych poszły śladami większości Europy. Nasdaq wrósł o 0,4 proc., S&P500 bez zmian.

Wzrosty na giełdach były reakcją głównie na doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Kwartalne wyniki dwóch czołowych banków inwestycyjnych USA znacznie przekroczyły prognozy (Goldman Sachs i JP Morgan). Jednocześnie inflacja konsumencka okazała się niższa (+1,7 proc.) niż oczekiwano (+1,8 proc.), przesuwając w ten sposób ryzyko zaprzestania polityki luzowania ilościowego i szybkich podwyżek stóp procentowych w USA. Grudniowa produkcja przemysłowa wzmocniła pozytywny sentyment. Odczyt na poziomie +0,3 proc. m/m był nieznacznie wyższy niż oczekiwania (+0,2 proc.). Polscy inwestorzy będą kojarzyć środę zwłaszcza z bardzo dobrymi danymi o inflacji bazowej. Wskaźnik wzrostu cen bez uwzględnienia wydatków na żywność i energię spadł o 0,3 pkt. proc. (spadek z 1,7 proc. do 1,4 proc.).

Czwartkowe informacje makroekonomiczne będą zdominowane przez popołudniowe dane dotyczące amerykańskiej gospodarki. Na początek dowiemy się czy rynek nieruchomości kontynuuje ożywienie. Po blisko dwóch latach sukcesywnej poprawy, ekonomiści szacują dalszy rozwój branży. Według prognoz pozwolenia na budowę nowych domów powinny osiągnąć poziom 904 tys. (pop. 900 tys.), a liczba rozpoczętych inwestycji 890 tys. (pop. 861 tys.). Kolejną istotną informacją będą dane na temat wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA (prognoza 365 tys., poprzednio 371 tys.). Nastroje wśród amerykańskich przedsiębiorców sprawdzi odczyt indeksu Fed z Filadelfii. Prognozy są optymistyczne, a sam wskaźnik ma utrzymać się na dodatnim poziomie (prog. +7,1 pkt., pop. +8,1 pkt.).

Piotr Mazierski