Po zaskakująco dobrych danych o chińskim eksporcie od rana na wartości wobec dolara amerykańskiego zyskują waluty surowcowe: dolar australijski, kanadyjski i nowozelandzki.

Natomiast kurs EUR/USD cały czas porusza się w wąskim przedziale wahań 1,3040 – 1,3090. Silniejszego ruchu możemy spodziewać się po dzisiejszej decyzji ECB ws. stóp procentowych oraz wynikach aukcji hiszpańskiego długu. Wśród walut naszego regionu od wczoraj najsilniej umacnia się polska waluta, której wyraźnie pomogła wczorajsza decyzja RPP ws. stóp procentowych i przede wszystkim słowa prezesa NBP podczas konferencji prasowej. Kurs EUR/PLN zniżkuje do 4,07, a USD/PLN do 3,1150.

Na styczniowym posiedzeniu Rada zgodnie z oczekiwaniami obniżyła stopy procentowe o 25 pb. Już ta informacja nieco umocniła złotego, gdyż część inwestorów liczyła na cięcie o 50 pb. Silniejszego ruchu w dół na złotowych parach walutowych doczekaliśmy się jednak podczas konferencji prasowej z udziałem prezesa NBP. Marek Belka co prawda nie wykluczył kolejnej obniżki stóp już za miesiąc, jednak zaznaczył, że po takiej decyzji prawdopodobnie nastąpi przerwa w łagodzeniu polityki pieniężnej. To w dużej mierze zmusza uczestników rynku do rewizji swoich oczekiwań - do wczoraj rynek pieniężny wyceniał obniżki stóp procentowych o ponad 75 pb. w okresie najbliższych sześciu miesięcy. Dziś o stopach procentowych zadecydują ECB i BoE.

Strefa euro: ECB nie zmieni stóp

Spodziewamy się pozostawienia stóp procentowych w Eurolandzie na dotychczasowym poziomie. Wzrost bezrobocia do historycznego maksimum 11,8 proc. to głównie skutek efektów sezonowych. PMI Composite dla całej strefy euro nadal znajduje się poniżej granicy 50 pkt. jednak ostatnio wzrósł. Największym problemem pozostaje słaba akcja kredytowa, na którą trudno będzie wpłynąć kolejną obniżką stóp. Kredyty dla przedsiębiorstw niefinansowych spadły po raz czwarty z rzędu, natomiast kredyty dla gospodarstw domowych rosną najwolniej od stycznia 2010 r. (0,7 proc. r/r).

Hiszpania: Udana aukcja wesprze wspólną walutę

W pierwszym kwartale tego roku zapada 54 mld euro hiszpańskiego długu. Dziś w Madrycie wyemitowane zostaną obligacje skarbowe zapadające w 2015, 2018 i 2026 r. Spread pomiędzy 10-letnimi obligacjami Niemiec i Hiszpanii obecnie wynosi 330 pb i jest niższy od miesięcznej średniej o ponad jedno odchylenie standardowe. Dobre wyniki aukcji (na co może wskazywać postępujący od rana spadek rentowności hiszpańskiego długu) byłyby wyraźnym sygnałem wzrostu apetytu na ryzyko i poprawy postrzegania długu PIIGS (historycznie spadek spreadu o 10 pb przekładał się na wzrost eurodolara o 50 pipsów).

Szymon Zajkowski