Od wczoraj w stosunku do amerykańskiego dolara zyskują nowozelandzki dolar oraz korony szwedzka i norweska. Ceny złota, które wcześniej spadły wskutek komunikatu FOMC, powróciły w okolice 200-godzinowej średniej. Brak dziś ważnych wydarzeń i odczytów makroekonomicznych. Dziś w Polsce decyzja ws. stóp procentowych.

Agencja ratingowa Fitch postanowiła dać szansę nowemu rządowi Japonii i na razie nie obniży oceny inwestycyjnej tego kraju. Ekspansywna polityka fiskalna z pewnością zwiększy dług publiczny, który jest największy wśród gospodarek rozwiniętych (ponad 200 proc.). Szef Fitcha na region Azji i Pacyfiku ma nadzieję, że program premiera Shinzo Abe ożywi japońską gospodarkę. W przyszły wtorek zapadnie decyzja o przeznaczeniu od 5 do 6 bilionów jenów na program robót publicznych. W USA rozpoczął się sezon publikacji wyników spółek za IV kw. – wczorajsze wyniki Alcoa pozytywnie zaskoczyły rynek.

Sprostały one konsensusowi prognoz. Spółka pozostaje optymistyczna co do popytu na aluminium w 2013 r., jednak jej prognozy są ostrożne. Wczoraj ekonomiści Międzynarodowego Funduszu Walutowego ogłosili, że program oszczędności budżetowych w Grecji nie był pozbawiony wad. Założenia przyjęte do tych planów sprawdzały się w „normalnych” czasach, a nie okresie kryzysu. Większe oszczędności w budżecie wzmocniły spadek konsumpcji wewnętrznej co obecnie skutkuje tym, że po dwóch latach gospodarka Grecji nadal się kurczy a stopa bezrobocia wynosi 25 proc. Autorzy tego dokumentu zaznaczyli, że nie jest to oficjalne stanowisko MFW.

Niemcy: Dane o produkcji przemysłowej

Wczorajsze dane o zamówieniach przemysłowych nie pozostawiają złudzeń. Niemiecka gospodarka juz bardzo wyraźnie hamuje, a dziś dostaniemy kolejne potwierdzenie w postaci słabego odczytu produkcji przemysłowej za listopad. Mimo że są to już nieco historyczne dane, to potwierdzą one negatywne zjawiska w gospodarce naszych zachodnich sąsiadów – roczna dynamika produkcji przemysłowej hamuje od I kw. 2011 r. Zamówienia przemysłowe wskazują na poprawę dynamiki, jednak nie będzie to wartość dodatnia, co de facto oznacza jedynie wolniejsze kurczenie się produkcji. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie -2,9 proc.

Polska: Deczja RPP

Rada Polityki Pieniężnej podejmie dziś decyzję ws. stóp procentowych. Spodziewamy się obniżenia stóp o 25 pb. Choć warto pamiętać, że rynek częściowo zdyskontował 50-punktową obniżkę. W przypadku realizacji naszego scenariusza złoty powinien się umocnić. Głównym argumentem stopniowego luzowania są słowa prezesa Belki o unikaniu agresywnych ruchów w polityce pieniężnej, które wypowiedział na początku tego cyklu oraz reguła Taylora, która wskazuje na znacznie łagodniejszą ścieżkę obniżek stóp niż np. rynek kontraktów FRA. Kierunek dalszych decyzji RPP z pewnością pozwoli określić najbliższy raport o inflacji, który zostanie opublikowany w marcu.

Marcin Pietrzak