Październikowe dane na temat zmiany wynagrodzeń i zatrudnienia w naszej gospodarce wypadły lepiej od oczekiwań, ale trudno mówić o zmianie tendencji w tych obszarach.

Płace zwiększały się wciąż w tempie niższym od inflacji, a zatrudnienie stało w miejscu. Można jedynie więc mówić o tym, że ekonomiści byli zbyt pesymistycznie nastawieni, bo liczyli się z nieco gorszymi wynikami. Kondycja na rynku pracy wciąż negatywnie wpływa na przyszłą konsumpcję i nie pozwala liczyć na szybkie odrodzenie się koniunktury. Dziś poznamy kolejne informacje o stanie naszej gospodarki, ale one też zapewne niewiele nowego wniosą do jej obrazu. Analitycy szacują, że w ubiegłym miesiącu produkcja przemysłowa zwiększyła się o 1,3% w skali roku po głębokim, ponad 5-proc. zniżce, miesiąc wcześniej.

Duży wpływ na wyniki ostatnich dwóch miesięcy miały różnice w liczbie dni pracujących, więc lepiej spoglądać na dane wyrównane sezonowo. Te we wrześniu wykazały regres o 1,6%, a wynik październikowy zapewne potwierdzi panującą w przemyśle stagnację. Dużo słabiej jest w budownictwie, w którym spadek produkcji wyrównany sezonowo sięgał 9,5% i nic nie wskazuje, by w ubiegłym miesiącu mogło być dużo lepiej.

Na świecie uwagę przyciągać będą głównie wiadomości o aktywności rynku nieruchomości w USA, którą opiszą liczba pozwoleń na budowę i rozpoczętych budów. Po spotkaniu ministrów finansów strefy euro inwestorzy oczekują jasnych deklaracji w sprawie kolejnej transzy pomocy dla Grecji. To tym bardziej znaczące w kontekście obniżki najwyższego ratingu Francji przez Moody’s.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

W listopadzie pozytywne tendencje na rynku budowy mieszkań w USA były kontynuowane

Sytuacja na rynku pracy w Polsce wciąż niekorzystnie wpływa na obecną i przyszłą konsumpcję

Rynki nieruchomości

Tradycyjnie raport z rynku wtórnego nieruchomości mieszkaniowych w Stanach Zjednoczonych dostarcza obszernej porcji informacji na temat kondycji tej sfery gospodarczej. W październiku sprzedaż podniosła się o 2,1%, do 4,79 mln (dane podawane są ujęciu zannaulizowanym). Analitycy liczyli na 4,74 mln. Ceny wzrosły w skali roku o 11,1%, najmocniej od blisko 7 lat. Taki wynik wiązany jest z większym zainteresowaniem droższymi mieszkaniami. Wciąż pod presją jest liczba wystawionych na sprzedaż domów, która spadła do 2,14 mln sztuk, poziomu od grudnia 2002 r. Przy obecnej sprzedaży takie zapasy da się upłynnić w 5,4 miesiąca. Ostatnio z taką proporcją mieliśmy do czynienia w lutym 2006 r.

Listopadowy wskaźnik NAHB podniósł się natomiast do 46 pkt, najwyższego poziomu od ponad 6 lat. Obrazuje on klimat na rynku budownictwa mieszkaniowego i odzwierciedla zjawiska w zakresie bieżącej sprzedaży, oczekiwań firm budowlanych w tym względzie oraz zainteresowania potencjalnych kupujących.

Od dewelopera

Na osiedlu Avia zlokalizowanym w krakowskiej dzielnicy Czyżyny, realizowanym przez firmę Budimex Nieruchomości została zawieszona pierwsza wiecha na budynkach I enklawy (B1 i B2) kończąc tym samym prace konstrukcyjne i rozpoczynając prace wewnętrzne i przy elewacjach. W ramach I etapu inwestycji Avia powstaną 164 mieszkania o pow. od 30 do 93 m kw. z przynależnymi balkonami i loggiami. Równocześnie z budową budynków powstają też ulice dojazdowe oraz tereny rekreacyjno-sportowe. Pierwsi mieszkańcy osiedla zgodnie z planem będą mogli wprowadzić się do swoich mieszkań w październiku 2013 roku.

Zespół analiz Home Broker