Dwudziestu pięciu laureatów ekonomicznej nagrody Nobla skrytykowało we wtorek jako antyeuropejskie i protekcjonistyczne programy części francuskich kandydatów w wyborach prezydenckich, w tym szefowej prawicowego Frontu Narodowego (FN) Marine Le Pen.

"Niektórzy z nas byli cytowani przez kandydatów we francuskich wyborach prezydenckich, zwłaszcza przez Marine Le Pen i jej ekipę, aby usprawiedliwić polityczny program w kwestii Europy" - napisało w artykule opublikowanym przez "Le Monde" 25 noblistów, w tym Robert Solow, Joseph Stiglitz, Amartya Sen i Jean Tirole.

Pomimo "odmiennych stanowisk" na temat "unii monetarnej i polityki stymulacji (...) nasze opinie są zbieżne, jeśli chodzi o potępienie takiej instrumentalizacji myśli ekonomicznej" - dodali sygnatariusze listu, którzy uważają konstrukcję europejską za "zasadniczą" sprawę w utrzymaniu postępu gospodarczego w krajach członkowskich Unii Europejskiej.

Wśród sygnatariuszy figurują ekonomiści reprezentujący liberalizm, ale i krytycy globalizacji, jak Stiglitz (Nobel 2011), na którego stale powołuje się kandydatka Frontu Narodowego.

"Zmiany proponowane w programach antyeuropejskich zdestabilizowałyby Francję i zagroziłyby współpracy między krajami europejskimi, które dziś zapewniają stabilność gospodarczą i polityczną w Europie" - czytamy w artykule 25 noblistów.

"Polityka izolacjonistyczna i protekcjonistyczna, polityka konkurencyjnych dewaluacji, wszystkie prowadzone kosztem innych krajów, są niebezpiecznymi próbami wygenerowania wzrostu" i "okażą się szkodliwe dla Francji i jej partnerów handlowych" - stwierdzili nobliści.

Dwudziestu pięciu laureatów podjęło również w swoim artykule kwestie imigracji ostro krytykowanej przez Marine Le Pen. "Kiedy dobrze zintegrują się z rynkiem pracy, migranci mogą stwarzać szanse gospodarcze dla przyjmujących ich krajów" - napisali.

"Podczas gdy Europa i świat stają w obliczu bezprecedensowych trudności, potrzebna jest nam większa solidarność. Problemy są zbyt poważne" - mówią ekonomiści, ostrzegając przed powrotem do waluty narodowej.

Nobliści nie wymieniają w artykule innych kandydatów poza Marine Le Pen. Ale kilku innych pretendentów do Pałacu Elizejskiego ma w swoim programie wzmocnienie protekcjonizmu i wyjście ze strefy euro, np. zwolennik suwerenności narodowej Nicolas Dupont-Aignan czy Francois Asselineau, który przedstawia się jako kandydat Fraxitu, lub Jean-Luke Melenchon, kandydat radykalnej lewicy. (PAP)