Rynek azjatycki jest jednym ze strategicznych kierunków dla GPW w zakresie pozyskiwania inwestorów, poinformował ISBnews dyrektor działu rozwoju rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) Bartosz Świdziński. Przedstawiciele GPW oraz notowanych na niej spółek po raz pierwszy w historii wzięli udział w jednej z najważniejszych konferencji finansowych w Azji - Asian Financial Forum (AFF) w Hong Kongu.

"Rynek azjatycki jest jednym ze strategicznych kierunków dla GPW w zakresie pozyskiwania inwestorów. Udział w AFF był cenną okazją do zaprezentowania warszawskiego parkietu oraz notowanych na nim spółek potencjalnym inwestorom"- ocenił Świdziński w rozmowie z ISBnews.

Podkreślił także znaczenie możliwości nawiązania bezpośrednich kontaktów, podczas wydarzenia skupiającego najistotniejsze postacie azjatyckiego świata finansowego.

Zorganizowana przez Polsko-Chińskie Forum Współpracy wraz z Hong Kong Trade Development Council misja przedstawicieli polskiego biznesu została objęta patronatem Ministerstwa Finansów.

Asian Financial Forum to najważniejsze forum finansowe w Azji. W jubileuszowej, dziesiątej edycji udział wzięło 2 800 liderów z 50 krajów. Służy ono jako przestrzeń spotkań elity biznesowej Azji i reszty świata. Omawiane są zarówno lokalne trendy dynamicznych gospodarek azjatyckich, jak i globalne nurty oraz wyzwania. Wśród prawie stu prelegentów byli przedstawiciele rządów, ciał doradczych rządów, przedstawiciele banków centralnych, inwestorów globalnych, banków oraz wielu globalnych korporacji. Istotnym aspektem Forum była Deal Flow Matchmaking Session, która umożliwiała precyzyjne zaplanowanie spotkań jeden na jeden z potencjalnym inwestorami lub odbiorcami inwestycji.

"Podczas konferencji i towarzyszących targów reprezentanci GPW odbyli dziesiątki spotkań, w ramach których nie tylko mieli możliwość głębszego poznania azjatyckiego rynku finansowego i kapitałowego, ale także okazję do zaprezentowania tamtejszym inwestorom głównych atutów polskiego rynku i giełdy warszawskiej" - dodał Świdziński.

Według Wojciecha Szwankowskiego, członka założyciela Polsko-Chińskiego Forum Współpracy, które współorganizowało delegację, obecność na AFF jest odpowiedzią na rosnące zainteresowania Polską na rynku azjatyckim.

"Polskie spółki są pożądane w Chinach oraz Hong Kongu. Zarówno polskie produkty, jak i technologie cieszą się bardzo dobrą opinią, a przedstawiciele firm z całego regionu wykazywali duże zainteresowanie podmiotami, które wzięły udział w naszej delegacji" - zaznaczył Szwankowski w rozmowie z ISBnews.

Rolę platformy dla budowania długofalowych więzi biznesowych pomiędzy Polską a Chinami podkreślał także Aleksander Reiff, członek założyciel stowarzyszenia.

"Zacieśnienie relacji na szczeblu politycznym, jakie miało miejsce między naszymi krajami na przestrzeni ostatniego roku, stanowiło silny impuls dla ożywienia gospodarczego i wymiany handlowej. Podtrzymywanie tych stosunków leży w interesie ekonomicznym Polski" - ocenił dla ISBnews Reiff.

Stowarzyszenie Polsko-Chińskie Forum Współpracy powstało w celu rozwijania polsko-chińskiej współpracy w zakresie stosunków politycznych, gospodarki, kultury i edukacji. Jest organizacją non-profit. Główną misją Stowarzyszenia jest rozwój i wspieranie bezpośrednich kontaktów młodych liderów z Polski i Chin. Polsko-Chińskie Forum Współpracy koordynuje i ułatwia współpracę w zakresie biznesu, kultury i edukacji między Polską a Chinami.